Eгипетски лешояди отново кръжат в Кресненския пролом

share

Eгипетски лешояди се появиха отново в Кресненския пролом, съобщи Надя Вангелова от Фонда за дивата флора и фауна (ФДФФ), цитирана от БТА.

Този рядък вид е гнездящ вид за България, но със стремглаво намаляваща популация, поясни тя. "От 50-60 двойки през 2000 г. видът е представен само от 22-23 гнездящи двойки днес. Негативната тенденцията е световна и затова през 2007 г. египетският лешояд е записан като "застрашен" в списъка на световно застрашените животни". Според специалистите причините за това са комплексни.

Последната двойка в Югозападна България гнездеше край село Илинденци през 2003 г., след което женската птица изчезна, а след 2007 г. и мъжкия повече не е виждан в района, разказа Надя Вангелова.

През 2015 г., въпреки черната тенденция за вида, в района на Кресненския пролом на площадката за подхранване за лешояди край село Ракитна, бяха забелязани две възрастни птици. Вероятно това са гнездящи птици от Гърция и Македония, загубили партньорите си и търсещи места с редовно наличие на храна, за да се заредят с енергия преди миграцията към Африка. Те са привлечени от новата колония белоглави лешояди в Кресненския пролом, създадена от Фонда за дивата флора и фауна след 2010 г.

Районът на пролома е вече пета година под грижите на природозащитниците и със съфинансиране от Програма "Лайф+" на Европейския съюз, добави Вангелова. Възстановяването на световно застрашени видове и новостроящият се Център за диви животни в с. Ракитна засега привличат студенти по биология и екология от цяла Европа.

Водещи новини

Още новини