Изкуствен спътник лети към Земята

share

Сателит, създаден от Националната космическа агенция на САЩ (NASA) и Японската космическа агенция (JAXA), за да наблюдава валежите на Земята, се движи от Космоса към планетата, като смъртоносното му гмуркане в атмосферата се очаква във вторник, 16 юни, пише Space.com.

Изкуственият спътник, наречен Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) е конструиран да измерва количествата дъжд, които падат на Земята, а събраните данни се използват за изследвания на климата.

Към момента прогнозите сочат, че апаратът ще падне в тропическите зони в 4 часа и 2 минути Средно гринуичко време. “Заради естествените промени на условията в близост до Земята точното време и място, където космическият апарат ще влезе в атмосферата не могат да се предвидят”, посочват представители на NASA. Около 12 части от почти 3-тонния сателит се очаква да оцелеят съприкосновението със земната атмосфера и да достигнат до повърхността. Вероятността една от тях да удари някого е приблизително 1 към 4200, което е сравнително ниска вероятност.

Както предполага и името му, орбитата на спътника преминава над тропиците между 35 градуса северна и 35 градуса южна ширина. Апаратът за наблюдение на Земята е изстрелян от Япония на 27 ноември 1997 година, като първоначално планираната продължителност на мисията му 3 години. TRMM обаче функционира цели 17 години до изключването му на 15 април т.г. Общото тегло на космическите отпадъци, които се очаква да паднат на повърхността на планетата е 112 килограма, като това ще бъдат части от титаниеви сплави. NASA съветва всеки, който сметне, че е намерил парче от TRMM да се обади на местните власти. “От началото на космическата ера през 50-те години на 20-ти век, няма потвърден случай на нараняване в резултат на навлизане на космически апарат в атмосферата на Земята, отбелязват от NASA. Американският Департамент по отбраната наблюдава снижаването и навлизането на TRMM в атмосферата.

Водещи новини

Още новини