Уникален бронзов кръст на 1 500 години откриха при археологически разкопки в Сандански. Находката е била използвана за литийни шествия. Подобен кръст е откриван само в Солун и Сердика.
Намерен е при разкопки на Епископската базилика - един от най-големите раннохристиянски археологически паметници в България.
"Това беше малко неочаквана находка, тъй като предполагахме, че при опожаряването на сградата клирът е успял да изнесе всички движими паметници и всички съдове, които са обслужвали литургиите в храма", разказва Валдимир Петков, директор на Археологически музей-Сандански.
Кръстът е използван за литийни шествия, които са извършвани в рамките на базиликата във времето от V-VI век след Христа. Преди откриването му археолозите са намерили още два подобни кръста с по-малки размери.
Археологическите разкопки на Епископската базилика ще приключат до края на лятото. Кръстът ще бъде показан на централно място в експозицията на Археологически парк в музей в Сандански, където ще бъдат изложени повечето ранно християнски символи, предаде ТВ7.