„Граждани са се натъкнали на находката още преди месец и половина, но от съображения за сигурност за нея се дава гласност по-късно“, заяви д-р Стоян Вергиев, уредник на експозицията в морската столица.
По думите му вкаменелостта е била намерена на морския бряг, под спирка "Почивка", в труднодостъпна местност, пише в. "Новинар".
Въпреки тежките метеорологични условия и терен по-голяма част от останките са събрани и се намират в Природонаучния музей в Морската градина, където са подложени на обработка и консервация.
Предстои изваждането на останалите вкаменелости и прецизен оглед на морското дъно. За съжаление морският прибой е унищожил част от фосилите.
„Липсата на череп не позволява определянето на кита до видово ниво, но със сигурност може да се каже, че той принадлежи към род Cetotherium.
По предварителна оценка дължината на намерения кит е около 2,5 метра и принадлежи към рода Cetotherium.
Китовете от този род са живели през миоцена, преди около 10-15 млн. години. Въпреки че в превод името им означава "китът звяр", те са били по-малки от съвременните. Достигали са между 2 и 4 метра дължина и са тежали около 1 тон“, обясни Вергиев.