На 2 февруари сe отбелязва Световният ден на влажните зони. На тази дата през 1971 г. е подписана Международна конвенция за опазването на влажните зони в иранския град Рамсар, съобщи Дарик.
Влажните зони са едни от най-важните ни природни богатства. Това са територии, в които водата покрива почвата или присъства в повърхностния й слой, целогодишно или сезонно.
Влажните зони са дом на редки животни и растения. Те имат важна роля и в предпазването от наводнения, като поемат и задържат голяма част от повърхностните води. П
рез 20 в. голяма част от тях са били пресушени или силно изменени. Днес тези екосистеми заемат едва 0,1% от територията на България и са сред най-важните за опазване обекти.
Днес зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров ще открие в Пловдив дискусия на тема: "Влажните зони и нашето бъдеще", по повод Световния ден на влажните зони - 2 февруари. Проявата е съвместна инициатива на Басейнова дирекция за управление на водите Източнобеломорски район – Пловдив, Регионалната инспекция по околна среда и водите – Пловдив, община Пловдив и се осъществява със съдействието на Областния информационен център.
В нея ще вземат участие членове на Младежкия воден парламент от страната, ученици от пловдивски училища , студенти от Аграрния университет в града, както и експерти от Зелени Балкани и Българското дружеството за защита на птиците. Участниците ще обсъждат опазването на редките видове растения и животни във влажните зони, устойчивото използване на ресурсите в тези зони и участието на младите хора в процеса на управление на водите. С технически средства ще се извърши наблюдение на водолюбиви птици в река Марица в близост до Гребния канал.
На 2 февруари през 1971 г. в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони - Рамсарска конвенция. България е една от първите страни, подписала конвенцията, която определя необходимите мерки за опазване на този тип природни екосистеми и разумно използване на техните територии и ресурси.