Пластмасата става ядлива благодарение на нов метод за отглеждане на гъби.
Австралийски и холандски учени успяха да разработят начин да използват добре познати в световната кухня гъби, за да извличат хранителни вещества от иначе токсичния материал, пише "Новинар".
За целта те създали "Мутариум за гъби" - специален инкубатор за култивиране на бързо растящите организми, в който те се хранят именно с пластмаса. Учените се спрели на два вида, които растат по дървесната кора и са широко използвани в азиатската, африканската и мексиканската кухня - обикновения шизофилум и гъба, близка до срещащата се и у нас кладница.
И двата вида успешно разграждат отпадъчни материали, като в същото време остават безопасни за ядене, обяснява един от създателите на проекта - Катарина Унгер.
Тя и нейните колеги отглеждат организмите в малки саксийки, в които има и материал, извлечен от морски водорасли. Той помага на мицела на гъбите да разяждат пластмасата и да я превръщат в храна.
Когато саксийките се изпълнят с мицел, те са готови за ядене. Засега пълният процес на разграждане на пластмасата продължава няколко месеца, но Унгер и екипът й търсят начини да го ускорят. Откритието може да помогне за справянето с огромния проблем с неразградимите отпадъци в околната среда.
Дървесни гъби правят храна от пластмаса
- 12.12.2014 | 18:30
- 2738