Малки астероиди атакуват земната атмосфера два пъти на месец (снимка)

share

Огнените топки на изгарящи астероиди се врязват в небето над Земята най-малко два пъти на месец, казват учени, цитирани от Space.com. Нова карта, създадена от НАСА документира 556 „огнени“ събития, предизвикани от малки астероиди, които експлодират в земната атмосфера, за периода от 1994 до 2013 г.

„Знаем, че атмосферата играе изключителна роля за защитата на Земята от малки астероиди“, казва Линдли Джонсън от NASA. Огнените топки, наричани още болиди, са метеори с интензитет на светлината поне колкото на планетата Венера в небето.

Учените са съставили картата, използвайки данни, събрани от сензори на американското правителство. Базата данни е по-пълна от предишни такива, но все пак не включва всеки един астероид, които е проблеснал над Земята, така че реалният брой е по-голям от 556.

Картата показва и енергията на всяко от огнените кълба. Най-мощна е руската метеорна експлозия от февруари 2013 г., когато 20-метрова космическа скала се взриви над небето на Челябинск и рани над 1200 души. Челябинската експлозия е освободила еквивалента на 500 килотона ТНТ, посочват експерти. Това я прави 30 пъти по-мощна от атомната бомба, хвърлена от САЩ над японския град Хирошима през Втората световна война.

Новата карта проследява сблъсъка с астероиди, широки между 1 и 20 метра, като целта е да предостави допълнителен инструмент за справяне с потенциално опасните космически скали. Учените смятат, че има около 1000 астероида с широчина най-малко 1 километър, които биха могли да унищожат планетата.

НАСА вече е засякла 96% от тези скали с големината на планини и никоя от тях не носи директна заплаха в обозримо бъдеще. Предполага се обаче, че има около 25 000 астероида с минимална широчина 140 метра в близост до Земята, които биха могли да причинят значителни разрушения. Много от тях се носят все още неоткрити в Космоса.

Досега са идентифицирани над 11 600 астероиди в близост до Земята, а общият им брой вероятно се измерва в милиони. Малки тела се удрят в атмосферата изключително често. Около 100 тона частици, подобни на пясък или прах, падат от Космоса на планетата всеки ден.

Водещи новини

Още новини