Индия може да се похвали с първия изцяло вегетариански град в света. Палитана беше обявен за вегетариански, след като 200 монаси заплашиха да гладуват до смърт, ако месарниците в града не бъдат забранени.
Протестиращите монаси обаче далеч не са единствената причина Палитана да стане зона без месо. 75% от 65-хилядното население изповядва джайнизъм. Това е една от най-древните световни религии и основната й философия е ненасилие към всички живи същества. В Индия хората, изповядващи джайнизъм, са над 5 милиона, пише в. "Новинар".
Доскоро в планинския град имаше зони без месо, но след протеста на монасите властите в щата Гуджарат, където се намира Палитана, обявиха цялото селище за вегетарианска зона. Те въведоха пълна забрана за продажбата на месо и яйца, като обявиха и всички месарници в рамките на града за незаконни. Това е победа за вегетарианците, но също е и неблагоприятно за бизнеса на други. Собствениците на кланици, както и рибарите, трябваше да прекратят работа и да си търсят препитание другаде.
„Месото винаги се е намирало лесно в този град, но е против учението на нашата религия“, казва един от местните джайнисти. „Винаги сме искали пълна забрана на невегетарианската храна в това свято място. Всеки в този свят – независимо дали е животно или човек, или пък много малко същество, има даденото от Бог право да живее“, казва джайнисткият монах Вират Шагар Магараджа.
Не всички в Палитана обаче са щастливи от забраната. Една четвърт от населението е мюсюлманско и то се бунтува, защото смята забраната за консумация на месо за нарушение на правата им.