Учени от института "Макс Планк" в Лайпциг стигнаха до извода, че шимпанзетата планират закуските си, като вечер си лягат в близост до дърветата с вкусна храна, за да могат сутрин първи да се доберат до нея. По този начин приматите се стремят да се преборят с конкуренцията, съобщи БТА.
Научният екип е воден от Карлине Янмат, който е наблюдавал поведението на 5 женски шимпанзета в Кот д'Ивоар в продължение на 275 дни. Периодът бил беден на храни. Когато самките пристигали в район с особено вкусни и с малка трайност плодове, които били лакомство и за други животни, те изграждали гнездата си в непосредствена близост до находищата.
Шимпанзетата ставали за закуска по-рано от обичайното, за да се доберат до любимите си смокини, преди птиците да са ги накълвали. Към тях проявявали претенции и други, по-малки видове маймуни. Гладните шимпанзета ставали преди изгрев. Колкото по-отдалечени били гнездата им от плодовете, толкова по-рано се събуждали. Те внимателно планирали закуските си, като обработвали доста разнородна информация, като час на ставане и отдалеченост от мястото.
Приматите не живеели ден за ден, а планирали и бъдещите си действия, особено в дни на не много изобилна храна. По този начин те си осигурявали пръв достъп до нея.