В центъра на ярката свръхкомпактна галактика джудже M60-UCD1 "живее" гигантска свръхмасивна черна дупка с маса 15 процента от масата на цялата галактика, пише inews.bg.
Астрономите направили откритието, използвайки данните от телескопа "Хъбъл" и наземни обсерватории. M60-UCD1 е една от най-плътните и малки галактики, известни на науката. Тя е разположена близо до масивната елиптична галактика NGC 4649, известна също като М60, на около 54 милиона светлинни години от Земята в съзвездие Дева.
Плътността на звездите в M60-UCD1 е фантастична. Установено е, че галактиката тежи около 200 милиона слънчеви маси, като около 50% от цялата ѝ маса са съсредоточени в пределите на 80 светлинни години от нейния център.
Ако наблюдател се намира вътре в тази галактика, то би забелязал, че нощното небе буквално е засипано от звезди – с невъоръжено око биха могли да се видят около 1 милион светила. За сравнение в нощното небе на Земята могат да се видят не повече от 4000 звезди.
Наблюденията установили в центъра на галактиката наличието на ярък рентгенов източник – свръхмасивна черна дупка с маса 21 млн. слънчеви маси, което е 15% от масата на цялата галактика. За сравнение свръхмасивната черна дупка Стрелец А* в центъра на Млечния път превъзхожда масата на Слънцето 4 милиона пъти, което прави скромните 0,01% от цялата маса на галактиката.
Как в такава малка галактика може да се е образувало подобно "чудовище"? Според някои учени M60-UCD1 може да е остатък от по-голяма галактика, чиято основна маса е отделена по време на сливане към галактиката М60. С това може да се обясни и фантастичната плътност на звездите в M60-UCD1.