Взривове на нови звезди озадачиха астрономите

share

Дълго време се смяташе, че взривовете на нови звезди не се явяват източник на гама-лъчи. Но резултати от наблюденията на космическия телескоп "Ферми" доказали обратното, което сериозно озадачило астрономите. Изследването на учените е публикувано в сп. Science.

Става дума за взривове на нови в системи от две звезди, в които постепенното преточване на вещество от една звезда върху повърхността на нейната звезда компаньон – бяло джудже – води до рязко освобождаване на огромно количество енергия във вид на термоядрен взрив.

В резултат за кратко бялото джудже излъчва толкова светлина, колкото Слънцето отделя за една година. Подобни взривове се различават от обичайните свръхнови по това, че те не унищожават звездата, в която протича взривът – бялото джудже си остава бяло джудже, а не се превръща в неутронна звезда или черна дупка.

През 2010 година космическият телескоп Fermi Gamma-ray Space Telescope е фиксирал поток гама-лъчение (най-високоинтензивното светлинно лъчение) от взрива на новата в системата V407 Cyg. В астрофизиката обаче се смята, че новите звезди, за разлика от свръхновите, не излъчват в този диапазон, и учените започнали да мислят, че V407 Cyg е изключение от правилата.

Но през 2012 година същият космически гама-телескоп открил още две нови, Nova Sco 2012 и Nova Mon 2012 – в техния спектър на излъчване били открити гама-лъчи. След като обработили всички получени данни, учените сега са публикували статия, в която разказват за направеното откритие.

По думите на изследователите почти 100% от новите звезди действително се явяват източник на гама-лъчение. Но какво точно кара новите да излъчват в този високоенергиен диапазон, астрономите не могат да кажат, пише inews.bg.

"Озадачени сме от хода на изследванията за възможните причини и ще проведем компютърно моделиране на подобни събития. Това е потресаващо откритие, което ни демонстрира нещо важно за взривовете на класическите нови, но ние още не знаем именно какво означава това", пояснява Самнер Старфилд от Аризонския държавен университет.

Водещи новини

Още новини