Учени: Птицата киви не е дошла от Австралия

share

Символ на Нова Зеландия – птицата киви не е дошла от Австралия, а произлиза от вече изчезналата птица слон от Мадагаскар, разкриха учени, съобщи БТА.

Проучването се базира на основата на ДНК анализ от изследователи в Университета Аделаида в Австралия. Учените обясняват, че  тези птици са били в състояние да летят в далечното минало. Сега кивито е с размер на кокошка и не може да лети.

Разкрита е тайната на еволюцията на тези големи тичащи птици, наречени щраусови, като емуто, щрауса и казуара и живели на всички континенти в южното полукълбо.

Птицата слон от Мадагаскар, която била висока между 2 и 3 метра и с тегло до 275 килограма, както и гигантската моа (Dinornithiformes), са живели и в Нова Зеландия и са от същия вид не са можели да летят. Учените дълго време мислеха, че тези различни видове птици никога не са имали възможност да летят и са се оказали изолирани от континента при отделянето му преди повече от 130 милиона години.

Предците на щраусовите способни да летят са се разпространили веднага след изчезването на динозаврите преди 65 милиона години.

Изследователите уточняват, че наскоро са открили изкопаеми останки от предците на кивито, показващи, че те са летели, когато са пристигнали в Нова Зеландия.

Водещи новини

Още новини