Египетските пирамиди са едни от най-внушителните архитектурни структури на планетата, които продължават да изумят учените. Досега са открити стотици подобни обекти, като най-старата от тях датира от 2611 г. пр. н.е., а в строителството им са участвали стотици хиляди роби. Внушителните размери на някои от пирамидите поставят много въпроси за това как точно египтяните са могли да създадат такива структури?
Учените смятат, че най-накрая са разгадали мистерията около строежа на масивните структури, построени от огромни каменни блокове, преди повече от 4000 години.
Изследователите отдавна знаят, че древните египтяни са теглели камъните на шейни. Но учените, които стоят зад това ново проучване казват, че за да се запазят шейните от потъване в пясъка, работниците е трябвало да напоят пясъка с определено количество вода. По този начин се намалявала наполовина необходимата сила за дърпането на шейната с тежестта върху нея, предава Huffington post.
Археолози също така откриват на стената на една от гробниците в Египет изображение на човек, който стои в предната част на шейна с камъни и полива с вода пясъка пред него, което е доказателство за сегашната теория на учените.
За да тестват тази техника, те сравняват дърпане на мини-шейна върху сух пясък с дърпане на шейна върху мокър пясък. Резултатът показал, че се изисква много по-малко усилие да се тегли шейната върху мокър пясък.
"Водата формира течни мостове, които залепят песъчинките заедно, като в пясъчен замък", казва авторът на проучването д-р Даниел Бон, професор по физика в Университета в Амстердам, пише inews.bg.
Древните учени са използвали уред с името реометър, за да изчислят точно каква сила е необходима да се деформира пясъка по начина, който искат.