През октомври отбелязваме 180 години от създаването на първата текстилна фабрика на Балканския полуостров. Тя е дело на Добри Желязков, датира от 1834 година и се намира в родния му град Сливен.
Специално място за Желязков е отделено в Музея на текстилната индустрия в града, който пък се помещава в първото специализирано училище за текстил, датиращо от 1906 година.
Днес постройката е модерен Музей на текстилната индустрия, който е и първата постоянна научнотехническа експозиция в България, включен в списъка на стоте национални туристически обекта под номер 54.
Ключово предимство на музея е, че посетителите са не само зрители, но и участници в демонстрации на живо. Всеки има възможността да изпробва техническите си умения, като музеят предлага 36 различни колекции, в т. ч. текстилни занаяти, занаятчийски изделия, тъкачна и плетачна техника и други. За най-малките се предлага занимателна текстилна лаборатория с много игри и опити.
„Музеят на текстилната индустрия е филиал на Национален политехнически музей София и представя текстилна техника и технология”, коментира Тони Димитрова. „Музеят представя основни текстилни дейности, като обхваща периода от VII-мо хилядолетие преди Христа до най-нови изобретения в тази област, включително и български изобретения и патенти”, допълва тя.
Музеят е член на Европейската текстилна мрежа от 1998 г. и е първият български музей, включен в нея. Мрежата е създадена под патронажа на Съвета на Европа и представлява форум, който обединява т.нар. "носители на текстилна култура", представени чрез отделни институции и физически лица и принадлежащи към културния сектор.
Услугите в музея включват екскурзоводна беседа на български и английски език, демонстрации с текстилна техника, специализирани уроци и беседи, свързани със стопанската история на България – занаяти, манифактурно и индустриално производство; индустриалната революция; текстилни машини и технологии, както и консултации и справки. Има щанд за сувенири – собствено производство и кафе-сладкарница, отбелязва ОПРР.