Децата на младите татковци - по здрави?

share

Вярването, че възрастта на бащата не е от значение за здравето на бебето, каквато зависимост от годините на майката е доказана, май ще бъде ревизирано. Децата на по-възрастните мъже са по-често с аутизъм и ментални проблеми, отколкото потомството на по-млади татковци, пише в. "Гардиън".

Британско изследване на 2,6 милиона бебета, което е продължило цели 28 години, установило, че например едва 1% от децата на мъже под 45 г. страдат от биполярно разстройство, докато процентът при рожбите на по-зрелите скача 14 пъти. Зависимостта е валидна без значение дали детето е първородно.

Не е тайна, че с увеличаването на броя рождени дни се влошава качеството на мъжките полови клетки. С годините расте вероятността от мутации. Причината се крие в непрекъснатото деление на клетките, което увеличава риска от грешки при всяка следваща генерация.

Защо по-често се получават "дефекти" в тези гени, които отговарят за конкретните заболявания, а не засягат други, ще се проучва допълнително. Но засега е ясно, че бащинство във възрастта над 45 години може да доведе до увеличен риск за децата - от аутизъм, разстройство и дефицит на вниманието, биполярно разстройство, склонност към зависимости, както и ниски резултати в училище.

Друг пример е и синдромът на Крузон - вродена аномалия, при която костите на черепа на бебето се втвърдяват твърде рано и ограничават растежа. Изявява се с деформации на цялата глава, загуба на слух, проблеми със зрението, виене на свят и други симптоми, посочва "24 часа".

Водещи новини

Още новини