Никой досега не е успявал да стигне до центъра на нашата планета. Персонажите от фантастичните филми не се броят. Но и физиката, и химията отдавна се вълнуват от земното ядро.
Информацията за движението на материята в сърцето на планетата е изключително важна, тъй като от нея се определят много аспекти от живота на повърхността, например придвижването на континентите, пише inews.bg.
Учените си поставили нелека задача – да изучат топлинните потоци на дълбочина от 600 до 2900 километра в мантията. Дъглас Далтън разказва за сложността на своето изследване: "Долната мантия се намира под налягане, което на различни дълбочини 230 000 до 1 300 000 пъти надвишава морското налягане, а температурата там се колебае в диапазона от 1500 до 3700°С."
Ученият сравнява тези условия с Ада. Няма какво дори да мечтаем да се спуснем на такава дълбочина. Затова учените решили да пресъздадат магмените процеси в лаборатория. Те взели магнезиев оксид, който е една от основните съставки на магмата, и създали за него в лабораторни условия същите "адски" условия, които присъстват в центъра на планетата.
Изследването дало на учените важна информация и сега те се готвят да изучат по подобен начин и другите съставки на магмата.
Геофизикът Александър Гончаров пояснява, цитиран от "Метеовести": "По такъв начин разчитаме значително да напреднем в изучаването на дълбочинния състав на Земята и да разберем как се развива тя и какви процеси протичат в нея."