Фарук Мустафа Расул вижда за първи път мобилен телефон през 1998 г., докато лежи в лондонска болница и се възстановява от операция на сърцето.
Пренебрегвайки съветите на лекарите да почива, той започва да мисли начини как да внесе ред в родния си Ирак. Скоро след това Фарук вече внася нелегално телефони и предаватели през турската граница в родния му град Сулеймания, в полуавтономния кюрдски регион на Ирак, според неговия приятел Шуан Таха.
Той изгражда една от първите безжични мрежи в страната, нещо, заради което някога е можел да попадне в затвора. Диктаторът Саддам Хюсеин забранява мобилните телефони в страната, за да изолира и да контролира по-добре населението. “Фарук е от този тип хора, които можеш да поставиш във всякаква ситуация и те ще преуспеят”, казва пред Bloomberg Таха, основател на базираната в Багдад инвестиционна банка Rabee Securities, който познава Фарук от края на 90-те години. “Той поема много рискове.”
Решението на Фарук да рискува да си навлече гнева на Хюсеин го превръща в единствения известен иракчанин милиардер. Asiacell Communications PJSC, компанията, която Фарук създава, е вторият най-голям мобилен оператор в страната. Той притежава 28% от компанията, които се оценяват на 1.4 млрд. долара, и е продал акции за около 720 млн. долара при първичното публично предлагане на компанията в Багдад през февруари. То е най-голямото в историята на страната. Чрез компанията си Faruk Group Holding, той също така е инвестирал в производство на цимент, застраховане, строителство, услуги в сферата на информационните технологии, стоманени продукти, недвижими имоти и продажба на автомобили. Състоянието му се оценява най-малко на 2.7 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, а досега не се е появявал в международна класация на богаташи. В регион, в който правата на жените често са ограничени, в компаниите на Фарук работят необичайно много жени, казва Таха.
Повече четете ТУК