Хормонът окситоцин, наричан още и хормон на любовта, изглежда има и друго лице. Дълго време се смяташе, че той е в основата на любовното опиянение и удовлетворяващите усещания за благополучие и свързаност с другите хора, пише "Списание Осем".
Но ново изследване на медицинския център към университета "Нортуестърн" в САЩ разкрива, че този хормон има и тъмна страна - може да причинява емоционално страдание. Изглежда, той е причина и за стресиращите ситуации в общуването, вероятно дори и за податливостта на издевателства от връстниците в училище или на тормоз от шефа. Хормонът е причина спомени от миналото ярко да оживяват и дори може да отключи страхове и безпокойство за бъдещето, защото усилва спомена за негативните и стресиращите епизоди.
Освен това повишава податливостта на тревожност и страх при подобни епизоди в бъдеще. Вероятно е свързан и с любовната мъка и тревожността при създаването на нова интимна връзка след любовен провал, допускат изследователите. Причината за това е, че окситоцинът всъщност заздравява и прави по-трайна паметта в един специален дял на мозъка, където се "складира" социален опит. Предполага се, че по същия механизъм може да усилва спомена и за положителните социални преживявания, с което да увеличава усещането за благополучие, но това все още се проверява.
Откритието е значимо, понеже хроничният стрес е една от водещите причини за безпокойство и депресия, докато позитивните социални преживявания ни помагат в битката с тези проблеми.