Защо сме алергични към котките?

share

Учени откриха какво предизвиква алергията към котките. Специалисти от Кеймбридж, Масачузетс и Кралският институт в Швеция са провели изследване което е установило, защо някои организми реагират в близост до животното.

Резултатите от изследването им са публикувани в "Журнал ъф имунолоджи" и позволяват да се надяваме, че някои ден ще имаме лекарство за хората с алергия към котките, а може би и за тези с алергия към кучетата. 

Най-разпространеният алерген, виновен за 80% от случаите на имунна реакция към котки, е протеинът Fel D1, присъстващ в микроскопичните парченца от котешката кожа. Разхождайки се из къщата животните оставят невидима пелена от този „пърхот". За да предизвика алергена всички известни симптоми - кашляне, кихане, кожен обрив - той трябва да се свърже със специален рецептор - TLR, намиращ се по повърхността на клетките на имунната система. Това взаимодействие предизвиква поредица от реакции, водещи до имунен отговор.

Учените се надяват на базата на препарат за блокиране на рецепторите TLR да разработят лекарство срещу алергията от котки.

Водещи новини

Още новини