Най-модерният и скъп марсоход в историята на космонавтиката – Curiosity, се готви най-после да се отправи към последната си цел – планината Шарп (всъщност името й е Еолида, но неофициалното й наименование е Шарп). Тя се намира на 8 км от мястото на кацането му, пише inews.bg.
Сега марсоходът приключва с изследванията на кратера Гейл, става ясно от съобщение на Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, припомня БТА.
"Пътешествието ще отнеме няколко месеца, поясниха от лабораторията. По пътя си шестколесният роувър ще продължи да изследва марсианската повърхност, да измерва температурата, да наблюдава климатичните и атмосферните промени, да събира образци от почвата."
Изследователите са уверени, че скалните образци от планината Шарп ще позволят да се разкрият много загадки, свързани с миналото на планетата. По време на пътешествието на Curiosity ще анализираме ползвания от неговата бормашина метод за пробиване на скали и ще се опитаме да го усъвършенстваме, допълниха от лабораторията.
В края на февруари и през май бормашината на Curiosity проби марсиански скали. Бе извършен първият подробен химически анализ на проби от грунта и бяха открити следи от сяра, азот, водород, кислород, фосфор и въглерод – вещества, които косвено потвърждават възможността да е имало живот на Марс преди милиони години.
Curiosity кацна близо до екватора на Червената планета на 6 август 2012 г. Планирано е да остане на Марс 687 земни дни.
Марсоходът Curiosity стана планинар
- 06.06.2013 | 17:23
- 1353