Учени са открили в пещерата Крапина в Хърватия ребро от неандерталец с признаци за рак на костта, възникнал в резултат на фиброзна дисплазия, съобщава РИА „Новости”, като се позовава на публикация в авторитетното научно издание PLoS One, издавано от американската фондация Public Library of Science.
Дейвид Фрайър от Университета в Канзас и неговите колеги достигнало до неочакваното откритие, докато изучавали кости на неандерталци, обитавали пещери в днешна Хърватия. В пещерата Крапина, на 55 км. северно от Загреб те попаднали на ребро на един от най-древните жители на Европа, чиято форма и структура привлякла вниманието им.
Екипът използвал микротомограф и анализирали снимките, за да установят причините за деформациите. Оказало се, че неандерталецът на средна възраст, на когото е принадлежала костта, страдал от рядко наследствено заболяване на костите – фиброзна дисплазия.
Според Фрайър и колегите му откритието им свидетелства, че ракът е съществувал като заболяване сред хората още преди появата на цивилизациите. Учените смятат, че разпространението на рака в наши дни не е свързано с влошаването на климатичните условия, а с увеличаването на средната продължителност на човека.
Неандерталците страдали от рак
- 06.06.2013 | 11:16
- 4954