Съвременни ДНК изследвания отговориха на един от неизяснените въпроси в историографията на римското присъствие в Британия – периодът от 43 пр.н.е. до ок. 410 г. от н.е., когато големият остров отвъд Ламанша е бил провинция на древен Рим.
Оказва се, че римските легиони са оставили много по-трайно наследство от Адриановия вал и многобройните основани от тях селища, които съществуват и до днес. Компанията за генетични изследвания BritainsDNA проведе мащабно изследване, което сочи, че не по-малко от 1 млн. съвременни жители на Обединеното кралство са преки наследници на древните римляни. Изследователите са изследвали специфични предавани по бащина линия генетични маркери в Y хромозомите на мъже от различни точки на Великобритания и Ирландия. Един специфичен маркер, наречен „алпийски” се среща в 13% от мъжете в Италия, 6,5% от мъжете в Англия и Уелс, както и 1.8% от ирландците, пише сп. "Обекти".
Показателно е, че тази зависимост пасва идеално с исторически данни за римското присъствие. То е най-трайно именно в съвременните Англия и Уелс, докато Шотландия е била окупирана за кратко и само в южните си части. В същото време Ирландия никога не е била завладявана от Рим. За да прецизират данните учените са изследвали и разпространението на други четири генетични маркера.
Крайният резултат сочи, че споменатото число от 1 млн. е възможно най-консервативната оценка за броя на съвременните преки наследници на римските легионери в Обединеното кралство. „Това интригуващо изследване ни показва, че римляните все пак са направили нещо за нас, по-точно за един милион от нас”, коментира в добрите традиции на британския хумор шефът на BritainsDNA Алистър Мофат.