Откриха череп на изчезнал вид носорог

share

Въпреки че изригването на вулканите има разрушителни последици за обкръжаващата го природа, понякога стихийното бедствие помага за запазването на следите от миналото. Пример за такова „консервиране" стана черепа на доисторически носорог, който е бил запазен под пластовете вулканична пепел на вулкан, изригнал преди около 9,2 милиона години.

В статия, публикувана в списание PLOS ONE, група учени от Белгия, Франция и Турция пишат, че открития в Кападокия череп принадлежи на Ceratotherium neumayri. Този изчезнал вид носорози е живял по време на миоцена. И е забележителен с това, че е прародител на съвременните бели и черни носорози.

Откриването на останки от животни във втвърдената вулканична лава е изключително рядко явление. Само 2% от откритите вкаменелости до момента са открити така. „Тялото на животното „се е опекло" при температура от около 400 °C, а след това, подчинявайки се на движението на пирокластичните потоци е било разделено на отделни части", описва процеса на „консервация" Пиер-Оливие Антоан от Института за еволюцията към университета в Монпелие. „След това черепът е бил отнесен от плътния поток от пепел на 30 километра северно от първоначалното място".

Според учения, за запазването на останките толкова дълго време, са били налице необходимите условия. Често температурата на пирокластичния поток достига до 1000 °C, което би било унищожително както за костната, така и за другите системи на всяко живо същество. Като подходящи се посочват „по-студени" условия в диапазон на температурата между 250-600 °C.

Водещи новини

Още новини