Художник: Лансират само тези автори, които отговарят на написаната измислена история на изкуството

Фейсбук
share

Пловдивските художници Веселин Цаков и Кирил Киров показват свои творби в столичната галерия "Контраст". Изложбата е съвместна с платформата "КупиИзкуство.БГ" и е част от линията "Нови имена в изкуството".

Платформата е създадена по време на пандемията, когато галериите затвориха врати. За три години своя трибуна там са открили стотици автори, разказа пред БНР нейният създател Петко Дурмана. По думите му, интересът към изкуството е голям, има възрастни хора, които си запазват картина и чакат да им дойде пенсията, за да я платят, както и студенти, които събират последните си пари и си купуват изкуство.

Стихотворения на български поети ще бъдат издадени в Испания

"Има страшно много от т.нар. средна класа, явно имат някаква причина да не ходят в галерии, музеи – за тях е нормално в онлайн среда да си разглеждат картини."

"Разбрахме колко по-богат е арт животът в България, колко много хора се занимават с изкуство. Тъжното, което научихме е, че сме живели в нещо като балон, въртим се в затворени кръгове, да не кажа шуробаджанашки. Обяснението е от една страна мързелът на кураторите – как може да ходят румънски куратори от Букурещ до  Силистра да търсят художници там, а български куратори от София да не ходят? Другото, което е още по-тъжно, виновни са институциите, музеите, Художествената академия не обучават хората да търсят. (…) Съвременността не е навлязла в институциите, които отговарят за изкуство. Те не го лансират. Хората си чакат да видят нещо от средата на 20 век", коментира относно дейността на платформата Петко Дурмана в предаването "Преди всички".

България е с четири участия във филмовия фестивал „Берлинале”

Всички художници, включили се в инициативата за продажба на изкуство онлайн, признават, че по време на пандемията са продали повече, отколкото преди и след това, обясни той.

"Тоест има някакъв проблем, който спира пазара на изкуство, наложена е една малко измислена история на изкуството и се лансират само тези автори, които отговарят на написаната измислена история на изкуството", посочи художникът.

Проект за жертвите на политически репресии ще представи България на Венецианското биенале

Добре се приемат картините, много съм доволен от цялостната концепция на проекта, сподели Веселин Цаков, един от двамата представяни автори в настоящата изложба в галерия "Контраст".

"Участвал съм в десетки изложби, досега в София не съм. От основаването на групата поддържаме връзка. Аз заимствах един западен модел – поставих си реално визитката" върху тениски, върху дрехи. Моите образи са разпространени, защото хората ги "носят" по улиците. Много хора в Пловдив вече са ги виждали картините, защото най-добрият им приятел например ги "носи" и като отидат в галерия и ги видят на живо, е друго усещането. Има история."

Следващата изложба ще е на 6 февруари, отново в галерия "Контраст", когато ще бъдат показани творби на силистренския художник Коста Дончев – Съра. Всяка изложба от инициативата "Нови имена в изкуството" ще продължава по две седмици.

Водещи новини

Още новини