Мраморна статуя на Изида е открита при разкопки край димитровградско село

Община Димитровград
share

Единствена по рода си мраморна статуя на Изида и глава на сатир – божество от свитата на Дионисий, са открити в разкопки край димитровградското село Каснаково, съобщиха от пресцентъра на Община Димитровград.

Находките на Светилището на нимфите и Афродита са най-ценните и значими до сега на обекта.

"Изящната статуя на египетската богиня няма аналог в страната", каза на пресконференция днес археологът гл.ас. д-р Веселка Кацарова, която ръководи разкопките.

Статуята на Изида е намерена в много добро състояние при проучването на помещение с мозаечен под, част от жилищна сграда. Заедно с постамента тя е висока 80 см. Открита е без главата и ръцете. „Имаме специфично изобразяване в гръко-римски стил на облеклото на богинята, което е характерно единствено и само за нея - с хитон, със специфичния възел на Изида, преметнат върху гърдите. Статуята е много красива в много добра изработка.

От прегледаните паралели на паметника, това е един от най-красивите прототипи на изобразяване на тази богиня“, казва доц. Кацарова. Археолозите предполагат, че откритата глава на сатира, част от статуя с размер около 1,7 м, е била поставена в триклиниум или нещо като вътрешен двор на имението. Екипът на д-р Кацарова е убеден, че става въпрос за богато частно имение, функционирало в разкош и блясък около 150 години. Главата на сатира е направена от качествен мрамор и с майсторство.

“Това е произведение на майстор, който със сигурност не е местен. Не е направено занаятчийски, а от скулптор. Това отново идва да покаже, че човекът, който е притежател на това имение и имал изключителни финансови възможности, бил е изключително влиятелен човек в Тракия по времето на Римската епоха“, сподели ръководителката на археологическите разкопки. И двете находки според специалистите датират от средата на II век от н.е. - между 138-та и 160-та година. С подобни скулптори на Изида се гордеят световни музеи, като Капитолийския в Рим, Музея за история на изкуствата във Виена, а представените днес находки нареждат и музеят в Димитровград сред тях. Кметът на община Димитровград Иво Димов сподели, че Общината ще продължи да отделя пари за разкопките, като същевременно се търси възможност за финансиране и по определени европейски програми.

Водещи новини

Още новини