10-те най-важни книги на ХІХ и ХХ в.

share

Американският консервативен портал "Human Еvents" проведе анкета сред 15-те най-влиятелни в момента американски писатели, политици и научни работници. Те е трябвало да отговорят на въпроса кои са 10-те най-значими книги, които слагат отпечатък върху ХІХ и ХХ в. Всеки един от тях е могъл да предложи няколко заглавия, а след това и да гласува в общата листа.

Колкото и да е странно, първо място е присъдено на "Комунистическия манифест" на Карл Маркс и Фридрих Енгелс. Според по-голяма част от анкетираните с идеите, които са заложени в нея тя най-много отговаря на определението "най-важна книга".

На второ място е творбата на Адолф Хитлер "Моята борба". Тази книга, която е започната още по времето, когато той е бил в болница в края на втората декада на ХХ в. се смята от мнозина за "Библия" на нацизма.

Книгата с цитатите на Мао Дзедунг, в която се съдържат размислите за световната революция на основателят на Народна Република Китай е може би най-тиражната книга в цялата китайска история. Според анкетираните, тази книга изобилства с баналности, наивности и простотии, независимо че и днес мнозина я смятат за "задължително четиво".

„Сексуалните отношения между самците“ на сексологът Алфред Кинс е класирана на четвърто место тъй като според мнението на анкетираните, описва неморалните отношения и сексуалните психопатологии, така че всеки, "който я прочете трудно може да остане след това нормален човек".

„Демокрацията и образованието“ на Джон Дуи е на пето място. Запитаните смятат за нея, че тя е образец за антирелигиозна книга, която отхвърля общоприетия морал.

Шестото място е присъдено на "Капиталът" на Карл Маркс. На 7-мо място е класирана "Тайната на женствеността" на Бети Фриден, която определено не е сред любимите четива на американските консерватори. 

„Курс по филсофия на позитивизмът“ на Огюст Конт заема осмо място. Независимо от научната основаност на книгата, философията на позитивизма е сериозно представена.

Философските афоризми и трактати от книгата „Отвъд доброто и злото. Прелюдия към една философия на бъдещето“ на Фридрих Ницше е класирана на девето място.

И най-накрая, на 10-то място е класирана книгата „Обща теория на работоспособността, проценти и пари", дело на икономиста Джон Майнер Кейнс.

Водещи новини

Още новини