Взирайте се в трите цветни точки на носа на момичето съсредоточено за около 30 секунди. После преместете погледа си върху бяла повърхност (например празен прозорец в търсачката си) и започнете да мигате. Тогава ще я видите – истинската, не негативна снимка на момичето.
Едно изследване предоставя обяснение за това как се получава този обратен „следснимков" ефект, пише "Списание 8".
Негативните постизображения, които понякога виждаме, се случват когато фоторецепторите на окото, конусовидните клетки, се възстановяват обратно от прекалена стимулация и загуба на чувствителност. Обикновено окото се справя с този проблем чрез бързи кратки движения, които след това се „филтрират" от мозъка и остават незабелязани за нас.
Ако обаче едно цветно изображение е твърде голямо, за да може да се компенсира от малките движения на окото и те не успяват да подменят цвета в определена област на ретината, тогава намиращите се там конусовидни клетки в крайна сметка ще се „изтощят" и ще спрат да отговарят. Същото се отнася за друг вид нервни клетки – пръчиците.
Когато след наблюдаването на снимката горе очите се преместят в празно пространство като белия прозорец вече приспособените фоторецептори в крайна сметка изпращат своя сигнал, който е много слаб. Околните конусовидни клетки, които обаче не са били засегнати от претоварването с конкретния цвят, са „свежи" и изпращат силен сигнал. Той е в противоположните цветове, така, както възприема всеки образ мозъкът.
Според теорията на Еуалд Херинг човешката зрителна система интерпретира информацията за цветовете, изпратена от фоторецепторните клетки, в противоположен вид. Съществуват три противоположни канала: червено срещу синьозелено, синьо срещу жълто и черно срещу бяло. Така че в ситуация на взиране и обезчувстване на окото със зелено изображение, например, постизображението, което ще видим, ще е пурпурно. Зеленото изтощава фоторецепторите за зелено, те изпращат слаб сигнал, което се тълкува от мозъка ни като противоположния му цвят. В това се корени според тази теория и оцветяването на изображението, което виждаме след взиране в трите цветни точки.