Владимир Карамазов, Калин Врачански и Ани Пападополу станаха професори за един час.
Тримата актьори бяха сред звездите на българския театър, разкрили задкулисни тайни на сто ученици от паралелки в София. „Лекциите” им бяха в рамките на проекта „В час с театъра”.
Целта на организаторите му е да вкарат тийнейджърите в храмовете на Мелпомена и да изградят у тях вкус и разбиране към сценичните изкуства. Идеята им хрумва след социологическо проучване, което показва, че най-честата причина, поради която хората се въздържат да ходят на театър, концерт или изложба, е, че „не се чувстват подготвени”.
Оказва се, че няма стратегия за култивиране на отношение към изкуствата. Затова сдружение „Нови драматургии” и съюзът на артистите с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България” разработва програма за неформално образование на учениците от 14 до 18 години.
Тя включва ежемесечни посещения на театрални или танцови постановки, разговори с творческите екипи, дискусии, обсъждания на спектакли, лектории, водени от театрални теоретици и практици, посветени на съвременните тенденции в изпълнителските изкуства.
Сред най-атрактивните части от проекта са практическите ателиета. Ателието по творческо писане се водеше от носителката на „Икар” и „Аскеер” за драматургия, най-успешната напоследък авторка на пиеси Яна Борисова.
Танцовите уъркшопи бяха в ръцете на хореографа Християн Бакалов, който работи с някои от големите имена в съвременния танц в света. Режисьорските и актьорските ателиета бяха под ръководството на младите постановчици от сдружение „36 маймуни” Гергана Димитрова и Младен Алексиев.
В края на учебната година заедно с бележниците учениците получиха и специални грамоти за активно участие в проекта „В час с театъра”.