Лещовидни облаци се появиха на много места в България.
Такива облаци са забелязани над София и Копривщица.
Как се формират тези причудливи облаци?
Влиянието на планините върху вятъра се изразява във възникването на различни местни ветрове, които могат да се разглеждат като смущения върху общата атмосферна циркулация. В съответствие с причините, които ги пораждат, местните ветрове могат да се разделят на две групи: термични и предизвикани от механичното влияние на релефа.
При обтичането на подветрената страна се образуват вълни (планински вълни), които са вертикално напречни и които при достатъчна влажност на въздуха стават “видими”.
Облачността, която се вижда, като вълнички се образува от вятъра и орографията. Това са тези прочути лещовидни облаци. Виждат се добре над Стара планина, пише Meteo Balkans.
Лещовидните облаци (на латински: Lenticularis с форма на леща, от lenticulalentil) са неподвижни облаци, които се образуват предимно в тропосферата, обикновено в паралелно подравняване по посоката на вятъра. Те често са сравними на външен вид с леща или чинийка.
Докато въздухът се движи по повърхността на Земята, често се срещат препятствия, включително природни обекти, като планини или хълмове, и изкуствени структури, като сгради и други конструкции, които нарушават въздушния поток и го превръщат във „вихри“ или области на турбуленция.
Когато влажен, стабилен въздух “тече” над по-голям въздушен вихър, като тези, причинени от планини, серия от обширни въздушни вълни се образува от подветрената страна на планините.