Очертава се един уникален месец юни, но не само за високите температури, защото този юни на 2024 г., както върви месецът почти със сигурност, над 90 процента, ще се окаже, че ще е най-топлият юни, откакто се водят метеорологични наблюдения в България. Това каза пред БТА проф. Георги Рачев, който е преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Този юни ще отнеме палмата на първенството на юни месец 2012 г., когато беше най-топлото лято, откакто се водят метеорологични наблюдения в България. Тогава юни, юли и август бяха много топли месеци, с рекордни температури и това лято ще остане в климатичната история на България като най-топлото лято, откакто се водят метеорологични наблюдения у нас - повече от 130 години", заяви климатологът.
Този юни е с повече от 3,2 градуса по-топъл от нормалното
Сегашният юни, до този момент, е с повече от 3, 2 градуса по-топъл от нормалното, а нормалното е най-новата 30-годишна норма от 1991 до 2020 г. Това е и най-топлата норма за всички месеци, за които се отнася и е за България, каза проф. Георги Рачев.
По думите му, второто много важно нещо е, че "сегашният юни се различава на 180 градуса от юни на 2023 г., който беше дъждовен, студен и дори сезонът по нашето Черно море започна едва към края на месеца или в началото на юли 2023 г., и то много плахо".
"Този юни си отива ужасно сух, а на някои места няма и 5 процента от месечната норма за валежите да е изпълнена. Това означава, че практически не е валяло. Контактувам с представители на агробизнеса и мога да кажа, че над по-голямата част от България в повърхностния 25-сантиметров почвен слой няма влага. Земята е напукана и препоръчвам на земеделските стопани, които имат възможност, да поливат насажденията. Много е сухо, с изключение на май, който беше дъждовен месец, зимата и пролетта също не донесоха съществени валежи, каквито са необходими според нормата", заяви проф. Рачев.
Той отбеляза, че сега има и тропични нощи през юни у нас, като те не са особени типични за припланинските райони.
Сега са най-дългите дни, слънцето е най-силно и опасността от пожари е много голяма
Друг важен акцент към момента е, че сме в абсолютната височина на слънцето над хоризонта. Сега е най-дългият ден, с най-високото и най-силно слънце, което е вредно за по-възрастните хора, ако са без шапка. В тези случаи може да се получи слънчев удар и най-засегнати може да са децата и възрастните хора, обясни проф. Георги Рачев.