Бурите и градушките са типично явление за това време на годината. Това каза пред Novini.bg климатологът проф. Георги Рачев.
За съжаление, всяка година има загинали от мълнии. Непонятно ми е как се е случило това с младия мъж, който загина в "Люлин". Инцидентът показва, че все още София не е толкова плътно застроена, колкото е характерно за една столица, заяви той.
Случват се тези неща, опасно е и хората трябва да се вземат най-елементарни мерки, за да се предпазят. Преди всичко, когато има гръмотевични бури, ако видят светкавицата от облака към земята, това е много опасно, посочи климатологът, като даде и съвети как да се предпазим по време на гръмотевична буря: "Ако човек е в морето, веднага трябва да излезе и да се скрие, ако е вкъщи, не трябва да стои по терасите и прозорците, ако е някъде навън, задължително да не се крие под самотни дървета или отделни постройки. И най-вече, веднага да си изключи джиесема, защото той е дребен електромагнитен импулс, който е прекрасен свързващ контакт с мълниите".
По думите му градушките вече не са с този голям териториален обхват и с този интензитет, с каквито бяха до края на май и първото десетдневие на юни месец. Нищо чудно отново да ги има, но те ще бъдат по-изолирани. Обикновено интензитетът рядко спада с настъпването на юни месец, отбеляза проф. Георги Рачев.
Най-актуалната прогноза за времето можете да видите ТУК
По публикацията работиха Галя Георгиева и Константин Веков