През 2025 г. се очаква ВСС да проведе избор за нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд

Novini.bg
share

През 2025 г. се очаква Висшият съдебен съвет (ВСС) да проведе избор за нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Към момента и.ф. главен прокурор е Борислав Сарафов, а и.ф. председател на ВАС е Георги Чолаков.

Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската колегия. На въпрос дали е по-добре в процедурата за избор на главен прокурор да има поне две номинации на кандидати, служебният министър на правосъдието Мария Павлова заяви тогава, че "ако има повече от един кандидат, това ще е единствено и само за задоволяване на обществени нагласи и мнения". Тя отказа да направи номинация, въпреки законовата възможност, а мотивът ѝ бе, че няма право да гласува при избора.

В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент на 10 октомври от членовете на Прокурорската колегия - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.

КС отклони питанията на депутатите за правомощията на ВСС

След номинацията последваха политически коментари като от БСП, „Възраждане“ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) поискаха процедурата за избор да бъде спряна и да не бъде избран Сарафов. От ПП-ДБ дори настояха за законови промени, които да не позволят Борислав Сарафов да бъде избран за ръководител на държавното обвинение. По този въпрос от „Има такъв народ“ изразиха подкрепа. „Алианс за права и свободи“ също декларираха, че този Висш съдебен съвет не трябва да избира главен прокурор и председател на ВАС. За прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор, чрез спешни законови изменения и пълно обезсилване на ВСС с изтекъл мандат, настояха и от партия МЕЧ.

Висшият съдебен съвет, независимо от това, че парламентарната квота на членовете му е с изтекъл мандат, е пълноценен и може да взима решения, каза след направената номинация Росен Желязков от ГЕРБ. В края на ноември народните представители от ГЕРБ-СДС внесоха искане за тълкуване на Конституцията в Конституционния съд с въпрос: "Когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия?"

Подобно искане бе внесено и от ПП-ДБ, като Конституционният съд на 19 декември отклони питанията на депутатите.

Малко след номинацията на Борислав Сарафов от Съюза на съдиите в България (ССБ) заявиха в позиция, че настоящият състав на ВСС не следва да избира новите председател на ВАС и главен прокурор. Същото поискаха и адвокати от цялата страна, които организираха и своеобразни протести. Недоволство изразиха и граждани организации.

Камарата на следователите застъпи обратната теза, че ВСС трябва да проведе процедурата за избор на главен прокурор и ръководител на ВАС. Според председателя на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов ВСС е поставен в положение, в което е задължен да упражни правомощията си във връзка с избор на главен прокурор и председател на ВАС. В противен случай той би допуснал поредно нарушение на Конституцията и Закона за съдебната власт.

Президентът Румен Радев заяви, че този Висш съдебен съвет няма легитимност да избира главния прокурор на България. Според него всички действия дотук на ВСС не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото.

Призивите да бъде спряна процедурата за избор на председател на ВАС и главен прокурор са призив ВСС да наруши Конституцията, което е недопустимо, заявиха от ВСС в позиция, гласувана на заседание на Пленума.

Имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми, посочва номинираният за главен прокурор Борислав Сарафов в позиция, получена в БТА. Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт, посочи Сарафов.

В концепцията си Сарафов залага противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност, ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.

Изборът за главен прокурор ще е на 16 януари.

От своя страна процедурата за избор на председател на ВАС бе открита октомври месец. В рамките ѝ не бе направена нито една номинация поради което ВСС реши на 21 ноември да започне повторна процедура. Номинации отново не постъпиха и тя бе прекратена.

Мандатът на досегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтече, но на 12 ноември той бе назначен за изпълняващ функциите председател на съда, докато бъде проведен избор за титуляр.

Водещи новини

Още новини