Адв. Димитър Марковски: И по разследването на Румен Гайтански "първо бием, после питаме"

Bulphoto (архив)
share

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), прокурори и полиция обискираха имоти и офиси на Румен Гайтански - Вълка и Стоян Мавродиев.

"Това са действия, които са доста закъснели във времето. Тази европейска заповед за разследване, която е била издадена, е на база конкретно получена информация във времето. Големият въпрос е кое е наложило забавянето на тази информация и как се е стигнало до късната реакция на Европрокуратурата. След като там са се снабдили с някакви данни, тяхната реакция е била бърза. Начинът, по който се извършват тези процесуално-следствени действия са професионални на пръв поглед, непредварително оповестени с идеята да не изтече информация по определени канали", заяви адвокат Димитър Марковски в "Денят ON AIR".

По думите му големият въпрос е защо толкова късно идват фактите по дадения случай.

"Всички политици търсят някакви политически паралели, за да насочат общественото мнение в своя посока. Но съществуващите факти за отпускането на този кредит са много назад във времето и са съществували. Големият професионален въпрос е какво свърши прокуратурата, че толкова се закъсня с определено установяване на факти по този казус", допълни Марковски пред Bulgaria ON AIR.

Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка

Според адвоката има един огромен обем документация по казуса, която трябва да бъде проверена по разследването.

"Очевидно не сега се открива топлата вода по казуса. Определените факти не са кой знае колко сложни и трудни. Отпуска се конкретен кредит, той е строго целеви - това е едното нещо да се провери. Другото нещо, което има юридическо значение, е обезпечението на този финансов ресурс. Отпускането на такива значителни кредити минава и през колективни органи на управление на банката. Прокуратурата работи ли по тези две направления, ще отговори на въпроса има ли престъпление или няма", коментира гостът.

Този доклад няма правна стойност, смята Марковски.

"Прокуратурата самостоятелно трябва да си извърши действия по разследването, да бъдат назначени съответните експертизи, да бъдат изследвани данните и доказателствата. Тези факти се вадят 4 години след като са били известни. Очевидно този момент е използван и употребен в някаква посока. Разследването и прокуратурата често като установят един човек, че не живее на адреса си или не вдига телефона си, хукват да издават бюлетини за издирване, като изпадаме в положението "първо бием, после питаме". Това са известни хора, не са анонимни лица", поясни адвокатът.

Водещи новини

Още новини