Конституционният съдия Филип Димитров: "Над мен е само Бог" - една несполучлива фраза на вече покоен главен прокурор

Nova News
share

Бившият премиер на България и настоящ конституционен съдия - Филип Димитров, даде интервю за Nova News, въпреки принципната му позиция, че съдиите не трябва да се явяват често по телевизията. 

Той обясни, че прави изключение заради масово неверните неща, които са попаднали в полезрението му, след като Конституционният съд отмени голяма част от текстовете на съдебната реформа. "Наслушах се на такива неща, от които може да ти се изправи косата и които влияят в много отношения зле и на страната, и на това, което може да последва оттук-нататък", обясни Филип Димитров.

Проф. Янаки Стоилов за съдебната реформа: Движим се в кръг, вместо да постигаме реални резултати

Един от "любимите" нему моменти са исканията функциите на главния прокурор на България да бъдат сведени до тези на административен ръководител на обвинението. Филип Димитров бе категоричен, че това просто няма как да се случи. Той се аргументира със становище на Венецианската комисия, в което по думите му изрично е посочено, че подобни желания е невъзможно да получат реализация. 

"Не може това да е плод на обикновено невежество. Ако смяташ, че си по-знаещ от Венецианската комисия, можеш да опиташ. Невинни журналисти стават жертва на това и започват да повтарят мантрите на подобни хора", коментира конституционният съдия. 

Доц. Цеков: Конституционният съд защити върховенството на Конституцията

Филип Димитров категорично заяви, че главният прокурор може да бъде разследван, като това е описано в няколко текста, в които е посочено как се назначава специалният прокурор, който да извърши това действие, какъв трябва да бъде той, на какви изисквания да отговаря и т.н. "Над мен е само Бог" - това е една неудачна фраза на един вече покоен главен прокурор", добави конституционният съдия, цитирайки думите на Иван Татарчев (главен прокурор на България в периода 1992 - 1999 г.).

Главният прокурор да бъде представител, нещо като мениджър на главната прокуратура и да няма никакъв достъп и възможност за контрол надолу, ще доведе до това по-малките прокуратури да се превърнат в "сатрапи", на мнение е Димитров. "Тогава за техните ръководители ще си говорим същите неща, които в момента за главния прокурор. Венецианската комисия бе посочила, че това изобщо не трябва да се допуска", заяви той. 

Водещи новини

Още новини