"Очевидно е, че има проблем, ако МВР и Прокуратурата продължават да затварят очите си, както и законодателят, случаите на полицейско насилие и неефективното разследване ще продължат и в бъдеще", заяви адвокатът, бивш прокурор и съдия Стоян Мадин в предаването "Кой Говори" по Дарик.
Мадин подчерта, че един от основните проблеми, свързани с полицейското насилие в България, е липсата на ефективно разследване след инцидентите: "Липсата на адекватно и бързо разследване обикновено води до проточване на делата години, като накрая завършват с оправдателни присъди. Гражданите усещат това като безнаказаност".
Бившият прокурор изрази загрижеността си по отношение на вътрешните проверки от МВР, като отбелязва, че законът в България позволява прикриването на случаите: "Можем да се окажем в ситуация, в която по случай на полицейско насилие работят именно колегите на лицата, участващи в насилието."
"Случаите, в които има разследване от "Вътрешна сигурност", често са неефективни. Материалите, които те събират, не могат да бъдат използвани в съда като доказателство, и следва отново да се образува досъдебно производство. Това позволява на делата да изтекат по давност или да потънат във влачещата се собствена тежест. Резултатът е монотонно дело, в което всеки на края се обърква", коментира той.
Адвокатът изтъкна, че полицията в България се капсулира в себе си и не търси помощ от неправителствени организации и научната общност, за да се направи обективен анализ относно проблемите и спазването на международните стандарти: "Досега не е имало случай, в който МВР са събрали на едно място всички дела с полицейско насилие и ги представили пред адвокати и правозащитници, за да се запознаят с тях и да обсъдят проблема".
"Очевидно е, че има проблем, ако МВР и Прокуратурата продължават да затварят очите си, както и законодателят, случаите на полицейско насилие и неефективното разследване ще продължат и в бъдеще".
"Общественият натиск често заглъхва поради продължителността на делата", каза Мадин.
"В България се създава основа, която неблагоприятства развитието на основните права, като те остават на заден план", допълни адвокатът.