Около 30 % от препратените за медиация дела завършват със споразумение

Novini.bg/Canva
share

Около 30 % от препратените за медиация дела завършват със споразумение. Това посочи в интервю за БТА адвокатът медиатор Албена Комитова от Сдружение „Център за разрешаване на спорове“.

Тя отбеляза, че липсва политика за развитие на медиацията на национално ниво. Според нея е необходимо да се създаде механизъм за контрол на дейността на медиаторите, както и контрол върху организациите, обучаващи медиатори.

Семействата на разменените бебета започват съдебни дела, искат обезщетения

„Задължителното участие в процедура по медиация, в рамките на съдебното производство, ще даде възможност на гражданите и търговците да проведат среща при условията на пълна конфиденциалност, в която ще могат на първо място да бъдат изслушани, да анализират истинските си интереси в конкретния спор и да се опитат да намерят решение, което да удовлетворява в пълна степен и двете страни“, заяви Комитова по повод на приетия на първо четене от Народното събрание Закон за изменение и допълнение на Закона за медиацията, внесен от Министерски съвет, които ще се гласува на второ четене в правната комисия днес.

По думите й препращането на част от споровете към медиация ще освободи на съда време, това ще доведе и до много по-качествено правораздаване и по-голяма стабилност в обществените отношения.

БТА припомня, че със 154 гласа "за" и 25 "против" парламентът прие на първо четене изменения в Закона за медиацията. Пред народните представители министърът на правосъдието Крум Зарков каза, че медиацията осигурява бързо, евтино и ефективно средство за доброволно разрешаване на спорове и избягване на значително по-продължителната и сложна съдебна процедура. Той допълни, че с приемането на новите текстове натовареността на съдилищата ще бъде регулирана до голяма степен. Промените в Закона за медиацията са част от ангажиментите на страната по Плана за възстановяване и устойчивост. 

Водещи новини

Още новини