Преди повече от 4 месеца дадохме обещание, когато приключи разследването по случая Семерджиев, да изнесем фактите, които е възможно да бъдат обществено достояние. Не си мислете, че в тези 4 месеца следствието или градска прокуратура са се занимавали само с това дело. Всеки ден имаме различни случаи. Това заяви заместник-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров.
“Вие сте свидетели как беше задържан Семерджиев в кв. Лозенец. Важна беше работата по горещи следи, защото успяхме да създадем организация. Всички доказателства бяха анализирани. Благодарение на усилията на тримата следователи, които довършиха разследването, успяхме за по-малко от 4 месеца да го приключим. 29 ноември е насрочено разпоредителното заседание“, допълни той.
Подробности за случилото се и обвинението срещу Семерджиев даде наблюдаващия прокурор Чавдар Железчев. Той сподели информацията, че обвинението срещу подсъдимия е за 5 престъпления, две от които на 10 юни 2022 г. - за това, че управлява МПС след употреба на амфетамин и метаамфетамин.
„На същата дата той е съзнателно се е ползвал с фалшив документ за управление на МПС, придал му е вид, че е издадено от швейцарските власти. Тогава същият е бил спрян за полицейска проверка, заради превишена скорост, а автомобилът му е бил с изцяло затъмнени стъкла. Той е дал положителна проба за наркотични вещества, а при пристигането на доп екип на СДВР за кръвна проба, той се е измъкнал от полицаите, качил се е рязко в автомобила си и е потеглил в неясна посока“, каза той.
Прокурорът допълни, че поради тези обстоятелства той няма право да ползва регистрационни табели на автомобила си, затова поставил немски такива, които също били неистински, и е управлявал джипа си с тях. Заради това едно от обвиненията му е за управление на МПС с неистински табели.
„На 5 юли 2022 г. той е управлявал своето МПС – джип „Ауди“, след като е употребил отново метамфетамин. В рамките на по-малко от месец е регистрирано управление на МПС след употреба на наркотични вещества. Тогава той е управлявал джипа си по бул черни връх с много висока скорост, около 166 км в час, като в колата си е държал метамфетамин, затова е и следващото обвинение. Продължавайки с тази скорост, той се е движил към бул. Джейм Баучер с включени къси светлини. Около 23:03 ч., той наближава района на кръст на Черни връх с бул. Арсеналски. Той се е движил с над 116 км. В час по-висока скорост от разрешената. В същото време таксиметров автомобил се е движил срещу посоката на Семерджиев, като е влязъл в кръстовището едновременно със Семерджиев. Нито той, нито Семерджиев са имали възможност да спрат. Обвиняемият е ударил челно таксито. От действието на удара джипът е продължил движението си и ударил първата пешеходка, а след това и втората. И двете починали на място. На 17-та секунда от произшествието Георги Семерждиев излязъл от колата, като вътре останали лични вещи – ключове, както и амфетаминът“, информира още той.
На Семерджиев му е повдигнато обвинение във връзка с ПТП-то, при което е причинил по непредпазливост смъртта на две лица, избягал е от местопрестъплението, и като цяло случаят е доста тежък поради високата обществена опасност. „Извършени са претърсвания и изземвания, разпитани са 80 свидетели, взети са становищата на вещи лица, има 23 тома с документи по делото. Обтривката на скоростния лост на джипа е доказал, че съвпада като биологичен материал. От предната лява врата и от волана на автомобила е намерен биологичен материал на лица, като по-голяма част от тях съвпада със Семерджиев. Той е напуснал автомобила с един бос крак и така се е прибрал в дома си. По дрехите на Семерджиев има кръв от него и от двете починали млади жени. Разноските по делото са 38 хил. лева“, заяви още прокурорът.
Говорителят на Софийска градска прокуратура Десислава Петрова информира, че законът предвижда наказание с катастрофа с евентуален умисъл: „ При евентуалния умисъл деецът допуска последиците, той се съгласува с евентуалното настъпване на тези последици. Това е една от юридическите категории, с които работим, и трябва да я запълним с факти, за да я защитим като налична пред съда.“
Тя сравни катастрофата със Семерджиев с катастрофата, при която загина Милен Цветков: „При смъртта на Милен Цветков – катастрофата става в пиков час, на платното за движение има множество коли и пешеходки. Всички видяха как на косъм хора не бяха пометени от ударения автомобил. В случая на Семерджиев катастрофата настъпва след пиковите часове, няма оживено движение. Ударът не е директен, а е в резултат на отклонението след удара на колата. При съпоставка се оказва, че механизмът при тези две катастрофи е различен, и затова не можем да запълним с конкретно съдържание като факти тази сложна категория евентуален умисъл. Не можем да защитим пред съда тезата, че в неговото съзнание той се е съгласил с този резултат, преследвайки друга цел. Разбирам острата обществена реакция, затова е определено като особено тежък случай.“
Железчев допълни, че предвиденото наказание за Семерджиев е от 5 до 20 години.