Опасно ли е да се шофира след употребата на метадон? Попадат ли под ударите на закона водачите, които са на метадонова програма за лечение от наркозависимост и са дали положителна проба, след като метадонът е включен в списък на вещества с висока степен на риск, а уредът на полицаите категорично го отчита?
Преди дни по такъв казус за пореден път се произнесе окръжният съд в Благоевград, като оправда шофьор с положителна проба за метадон, пише "24 часа".
52-годишният мъж е бил спрян за проверка в кв. “Струмско”, докато шофира лека кола. Поради съмнителното поведение, което униформените определили като неадекватно и притеснително, те го изпробвали за употреба на алкохол и наркотични вещества. Тестът отчел положителен резултат за наличие на метадон. Водачът не скрил, че е употребил 220 г метадон по повод терапия.по лекарско предписание.
Взетите проби от кръв и урина са изследвани във ВМА - София. Съдебната химико-токсикологична експертиза потвърдила наличието на метадон в кръвната проба 0,6 микрограма на милилитър, наличието му се доказва и в пробата урина. Заради това му е повдигнато обвинение за шофиране под въздействието на наркотични вещества. Мъжът, който от 10 г. е включен в програма за метадоново лечение заради хероинова зависимост, имал идентично обвинение за шофиране след употреба на метадон преди няколко години.
Тогава на първа и втора инстанция е признат за виновен и получава условна присъда, но по процесуалния ред за възобновяване на делото Софийският апелативен съд отменя присъдата и го признава за невинен. След решението на съда от януари 2021 г. шофьорът продължава спокойно да си кара колата, хващат го за втори път, отново застава пред съда и за втори път е оневинен.
Прокуратурата обаче смята, че фактът, че приеманият метадон е с лечебна цел, не може да повлияе върху съставомерността на това престъпление. Причината е, че лицата, приемащи метадон, за да имат правомерно поведение, не следва да шофират. Обвинението развива и тезата за осъществено престъпление от субективна страна, защото има декларация, с която водачът при започване на метадоновото лечение е бил уведомен, че веществото е наркотично и упойващо и след неговото приемане не следва да сяда зад волана
Това, че веднъж съдът се е произнесъл по същия казус с мъжа, е изолирано решение, а съдебната практика е категорична, че е забранено управлението на МПС след употреба на наркотични вещества, било то и от лица, включени в метадонови програми, мотивира се прокуратурата.