Прокуратурата в България отчита множество "атаки" на представители на изпълнителната власт срещу държавното обвинение. Тези "атаки" пречат на работата на прокуратурата, нарушават върховенството на закона и застрашават сигурността на всички българи.
Това заяви на брифинг Десислава Пиронева - заместник на главния прокурор при Върховна административна прокуратура, на който представи позиция на прокуратурата във връзка със системното нарушение на принципите на върховенството на закона, изразяващо се в манипулативни и неверни твърдения от представители на изпълнителната и законодателната власт.
"Съгласни сме с министър-председателя Кирил Петков, че никой не е над закона, но борбата срещу корупцията и престъпността трябва да се води след диалог между властите, а не чрез отправянето на неверни твърдения за работата на държавното обвинение. Прокуратурата на Република България ще се опита да прави обзор на всички неверни твърдения от страна на изпълнителната и законодателната власт и да ги оборва, като така всеки български гражданин ще може да се информира коректно", разкри тя.
"Атаките срещу прокуратурата целят нейното политическо овладяване. Прокуратурата е единствената и последна преграда между престъпността и българското общество. Стриктно спазваме и ще спазваме законите в Република България, включително и за повдигането на обвинения. Ще спазваме правата на всеки български гражданин. Призоваваме всички граждани да се информират само от достоверни източници", призова Пиронева.
"При последващи подобни неверни твърдения за работата на прокуратурата и отделни прокурори ние ще продължим да правим подобни обзори и да ги опровергаваме. Ще сезираме и нашите европейски партньори. Ще продължим да си вършим работата и да защитаваме правата на всички български граждани", категорична бе заместничката на главния прокурор, след което изброи 15 примера за неверни твърдения, направени от управляващите.
Примерите бяха за периода от 15 до 27 март, а сред цитираните изказвания на политици попаднаха такива на правосъдния министър Надежда Йорданова, вътрешия министър Бойко Рашков, министъра на иновациите Даниел Лорел, премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев, както и на Владислав Горанов. От държавното обвинение обясниха кое не е вярно във всяко едно изказване и заявиха, че ще правят и други обзори.