За източване на ДДС отговарят десетима обвиняеми – Божидар Лашков, Христо Петров, Даниел Бояджиев, Васил Лазаров, Николай Георгиев, Цветан Колев, Асен Дишков, Ана Крачунова, Кирил Димитров и Павел Александров.
Те са обвинени в ръководене или участие в организирана престъпна група, създадена с користна цел – да извършва данъчни престъпление – обвинение по чл. 255 и 256 от НК.
Според Прокуратурата, обвиняемите са регистрирали търговски дружества, които не са извършвали реална търговска дейност, а дейността им е само по документи с невярно съдържание. Една част от обвиняемите, които са ръководили групата, са ангажирали останалите членове на групата да съставят документи, да регистрират търговските дружества, да изготвят пълномощни и да намират лица, които да се вписват като собственици или управители на фирмите.
Представителите на държавното обвинение счетоха, че може да се направи обосновано предположение за авторство на деянието. Доказателства за това са разпити на свидетели, както и иззети веществени доказателства от над 20 адреса – документация, печати, касови апарати. Използвани в разследването са и СРС, от които обаче заради краткото време от акцията не са изготвени веществени доказателствени средства. От СРС-ата се установявал контактът между обвиняемите, които са съгласували функциите и задачите си.
Прокурор Маргарита Немска цитира и докладна записка от ДАНС, според която е изтекла информация към един от обвиняемите. Това е наложило полицейските служители да извършат неотложно всички претърсвания. По делото бяха приложени писмени доказателства от НАП за констатирани данъчни нарушения от страна на данъчните органи във връзка с тези търговски дружества. Прокурорът отбеляза, че част от обвиняемите са бивши данъчни служители, които са поддържали контакт с настоящи служители на НАП.
Обвинението смята, че има опасност обвиняемите да се укрият, да извършат друго престъпление или да повлияят на свидетели. Затова поиска от СГС те да останат с мярка „задържане под стража”. Единствено за Ана Крачунова прокуратурата прие, че може да се наложи и по-лека мярка, защото тя е майка на малко дете, което има здравословни проблеми.
Защитата на Христо Петров поиска по-лека мярка за неотклонение, тъй като е необходимо той да бъде опериран и да му се проведе мозъчно-съдово лечение, заради опасност да получи парализа.