Адвокат Марковски назова кое може да отслаби значително силата на главния прокурор

Кадър: БНТ
share

Съдебна реформа означава подобрение на работата на съда, прокуратурата, полицията и съдебно-изпълнителните наказания. Съдебната система е част от единната система и ако тя самата не работи както трябва, и съдебната система няма да работи правилно. Това коментира в сутрешния блок на БНТ адвокат Марин Марковски.

,,Промяната трябва да бъде чрез промяна на конкретни закони, а това означава промяна на конкретни текстове. Нека да се излезе и да се каже каква е целта и защо трябва да стане тази съдебна реформа'', допълни юристът.

Вижте какъв е сигналът на министъра на правосъдието срещу Иван Гешев

Той даде пример с чл. 46 от Наказателно-процесуалния кодекс, според който прокурор от по-горна инстанция може да отмени постановление на прокурор от по-долна инстанция и по този начин в България трудно ще се постигне ефективно правосъдие.

Този текст трябва да отпадне. Всеки прокурор трябва да е независим в рамките на своята местна компетентност, защото това е пътят един прокурор да бъде независим. Тогава няма да има значение дали главният прокурор се казва Гешев или Петров, ако имаме добре структуриран закон, чрез който да се постигне правосъдие, защото правосъдието не се решава от един човек. Защото ако хипотетично се стигне до образуване на досъдебно производство срещу главния прокурор, той, бидейки на върха на пирамидата, може да го отмени. Затова трябва този член да отпадне и всеки прокурор да има своята компетентна независимост от останалите, разясни адв. Марковски.

На финала на разговора той изрази мнение, че увеличаването на санкциите и глобите за шофьорите, които сядат зад волана в нетрезво състояние, е едно от решенията за войната по пътищата у нас.

Водещи новини

Още новини