Окръжният съд в Добрич постанови пострадал от т.нар. "Възродителен процес" да получи 50 000 лева обезщетение, което да бъде изплатено от Прокуратурата на Република България, съобщиха от пресцентъра на съдебната институция.
Сумата е за претърпени от Х.М. /73 г./ неимуществени вреди от нарушаване на правото на разглеждане и приключване в разумен срок на образуваното през януари 1991 година и все още висящо наказателно производство, известно в публичното пространство като "делото за възродителния процес".
Гражданското производство в Окръжния съд е образувано по иск на Х.М. срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, поясняват от съда.
Към началото на Възродителния процес Х.М. е работел като учител по физика в добричкото село Коритен. През 1985 г. той бил мобилизиран и изпратен във военно поделение в град Роман, където му било сменено името. След отказа му да се включи в пропагандата по селата в Добричко, че смяната на имената е правилна, бил арестуван и въдворен в лагера в Белене. След като е освободен, не бил възстановен като учител, а изпратен на работа в овцеферма. Х.М. бил принудително изгонен от България през 1989 година, е установено по гражданското дело.
Окръжният съд смята, че в разглеждания случай има неоправдано забавяне на производството.
"Изпълнението на задължението за пълно и всестранно разследване е въпрос на организация и воля за извършване на необходимата оперативно-издирвателна работа по установяване на пострадалите при положение, че е на разположение ресурс на цяла държава, а делото е от особено обществено значение", пише в съдебното решение, цитирано от пресцентъра.
Постановеният съдебен акт може да бъде обжалван пред Апелативния съд във Варна.