По-скоро по дипломатически, а не по юридически път, България ще опита да върне бизнесмена Васил Божков от ОАЕ, стана ясно от думите на правосъдния министър Данаил Кирилов в парламента.
Той уточни, че в Министерството на правосъдието все още не са получени документите от прокуратурата. ОАЕ не е част Хагската конвенция за апостила и затова прокуратурата ще трябва да осигури в превод на арабски всички доказателства.
Кирилов обеща, че в рамките на 3 до 5 дни от получаването на документите в МП, те ще бъдат пратени на МВнР - единствената институция, през която ще върви комуникацията. Причината - България няма споразумение за правна помощ, а и такова е и законодателството в ОАЕ.
Кирилов е оптимист, че България ще получи Божков и останалите задържани и потвърди, че тези действия са в условията на реципрочност - т.е. София ще трябва да върне на ОАЕ лице, което бъде поискано. В емирставата обаче няма закон, който да определя срок за отговора.
Кирилов припомни, че в последните години няма добри примери за предаване на лица между България и ОАЕ. Така през 2012 е имало искане екстрадиция за Христофорос Аманатидис - Таки, който не е върнат. След това от ОАЕ постъпило искане за двама техни граждани в България, като София е отказала предаването им.
Данаил Кирилов коментира и публикуваните записи, в които се чува гласът на президента и не намери нищо нередно в решението на наблюдаващия прокурор да ги оповести. Министърът обаче заяви, че само с тези доказателства трудно може да формира за себе си мнение има ли извършено престъпление.
Припомняме, главният прокурор вече потвърди, че властите в ОАЕ официално са дали информация за задържането на Васил Божков и неговите приближени - собственикът на мажоритарния дял акции във ФК "Левски" Георги Попов и управителят на "Еврофутбол" Александър Тумпаров (член на надзора на "Левски").
Вчера стана ясно, че Васил Божков е разследван и за организирането и ръководенето на престъпна група, свързана с убийства, изнасилвания и принуди. Към момента на Божков са повдигнати седем обвинения за ръководител на престъпна група, за принуда, за изнудване, за опит на подкуп на длъжностно лице, за подбудителство на престъпление по служба и още две деяния.
На 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.
През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз.
Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.