Изборът на нов главен прокурор беше едно от спорните събития през 2019 г. Първо, част от обществото и профисионалната гилдия се обявиха против Иван Гешев. Недоверие се породи и от факта, че липсваше състезателен характер и имаше само един кандидат. Второ, дори самият президент постави под въпрос избора, след като не подписа указа за назначаването на новия главен прокурор. Това хвърли допълнителна сянка и даде повод за разрастване на протестите. И въпреки че Висшият съдебен съвет (ВСС) повторно с мнозинство избра Иван Гешев, а държавният глава подписа указа, съмненията останаха.
Недоволства имаше и заради това, че Гешев е бил досега в екипа на Сотир Цацаров, което предполага, че ще продължи неговия модел на работа в прокуратурата. Появиха се дори сравнения с Владимир Путин и Дмитртий Медведев, които си размениха президетския и премиерския пост. Това усещане се засили и от факта, че Сотир Цацаров бе предложен и впоследствие одобрен за нов шеф на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Но и Гешев, и Цацаров бяха категорични, че няма да обръщат внимание на нападките.
"Ако ме харесват като главен прокурор, това означава, че нещо не е наред, защото работата на прокурора е да прилага закона в наказателното преследване. Така един кръг от хора, които не спазват закона в резултат на действията на прокуратурата, няма да харесват главния прокурор", каза Гешев.
И двамата пък обявиха решимост да борят престъпността и да подобрят работата на подчинените си. Да бъдат в полза на общетвото и да не се поддават на нитиск, породен от чужди интереси.
„Ако бъда избран за председател на Антикорупционния орган, ще разгледам незабавно всички висящи проверки“, заяви по време на изслушване в парламентарната комисия за борба с корупцията.
Така в крайна сметка рокадата се състоя предсрочно. Вместо през януари смяната на властта в държавното обвинение стана малко преди Коледа. Цацаров предаде поста на своя доскорошен заместник Иван Гешев. Доскорошния главен прокурор пък оглави КПКОНПИ след предсрочното напускане на Пламен Георгиев, който бе замесен в Апартаментгейт заради незаконната тераса на жилището си. Георгиев замени борбата с корупцията с дипломатичеса дейност– стана консул на България във Валенсия.
Пламен Георгиев се раздели с КПКОНПИ през лятото. До последно той твърдеше, че е закупил жилището си с въпросните навеси. Сагата, продължила с месеци, в крайна сметка приключи със събарянето на терасата. Това пък стана по нареждане на премиера Бойко Борисов, според който само така Георгиев може да заеме консулския пост, за да бъде изцяло изчистен казусът.