По двама души на ден са съдени за фиктивни бракове у нас. Обвиненията на прокуратурата са за търговията с българско гражданство, при която нашенки се омъжват за чужденци, за да им осигурят европейски паспорт срещу пари или да се докопаят до наследство. Това показва статистиката на НСИ и на правосъдното министерство, предоставена за „Монитор“.
Според данните точно 699 души са получили присъди за изминалата година заради това, че са сключвали фиктивни бракове. Най-тежките присъди са били от по 3 години затвор. На толкова престой зад решетките са осъдени 11 души, следват хората, които ще търкат наровете по 1 година. Те са 46. Най-много са с наказания до 6 месеца. Те са 182-ма човека. Останалите са с условни наказания. Най-много са наказаните жени. Те са 417, но има и 106 мъже. Другите са получили само пробация. Най-често наказания са получавали жени, които са сключвали бракове с чужденци, за да могат вторите да вземат гражданство. Не липсват обаче и случаи, когато дамите са влизали в брачен съюз, за да може някой да се докопае до наследство, което после да раздели с тях. Наказаните български гражданки най-често са от ромски произход, показват данните.
Последните задържани такива са само от преди няколко дни в Рила. Те сключвали бракове с мъже от Шри Ланка, Индия, Пакистан и Бангладеш. В капана на полицията са попаднали общо 12 дами от ромската махала. Те станали булки в Кипър срещу заплащане. Проблем за тях обаче се оказало спирането на социалните помощи, на които разчитат, и затова се запънали да се развеждат пред съда.
Най-много наказани за фиктивни бракове има в Пазарджик, където 74-ма души са получили присъди за това престъпление. Следва Благоевград с 60 осъдени и Пловдив с 51. София област също не изостава с 39 души, повечето от които жени. Най-скромните са Велико Търново и Смолян, където има едва по 9 наказани по този член от Наказателния кодекс.
Араби, руснаци, афганистанци, пакистанци и дори алжирци предлагат по 5 хил. евро, за да намерят българска булка, за която да се оженят и да получат българско гражданство, с което да пътуват из цяла Европа. Това съобщават разследващи, които вече са получили множество сигнали за измамите, ставащи основно по интернет.
Фиктивното бракосъчетание се е превърнало в много доходен бизнес не само за нашите кандидат-младоженци, но и за хората, които посредничат. Оказва се, че цели адвокатски кантори са посветени на уреждането на този вид сватби. Запитванията за брак срещу гражданство постъпват най-вече от граждани на Русия, Пакистан, Иран, Ирак, Египет, Нигерия, Сирия, САЩ и Индия. Българските половинки пък са много търсени заради евтините тарифи за фиктивен брак. От Русия кандидатите са предимно жени, а от арабския свят – мъже.
При арабите схемата най-често се организира с фиктивни булки от ромски произход от Северозападна България. Самият брак най-често се прави в Кипър, след което новото семейство се регистрира в България и чужденецът кандидатства за гражданство. Българките най-често пускат съобщенията за търгуване на брака си в родни и чуждестранни форуми. В тях нашенските моми заявяват, че са готови да сключат граждански брак с мъж, живеещ извън ЕС. Кандидатките са предимно жени от Хасково и Благоевград, не липсват и такива от Враца, Видин и Монтана. Понякога тарифите достигат и 8000 евро. На офертите на мъже най-често реагират жени от Русия и други бивши съветски републики. Вариантите за фиктивната сватба са няколко. Единият е да се сключи брак в страната на чуждия младоженец пред български дипломатически представител, а в другия случай – чужденецът идва в България и се прави обичайното бракосъчетание. Понякога може и в страна от ЕС, отново в българското консулство. Чужденците, сключили фиктивен брак с българи, получават туристически визи, която после се преобразува и получават дълготрайна за престой у нас до 1 година. Тя се подновява, щом изтече. Новите снахи и зетьове могат да получат българско гражданство след 5 години от брака. През това време обаче те могат да пътуват спокойно в страната ни и по целия ЕС.