Граничар, съден за убийството на турски бракониер: Аз опазих границата, какво прави държавата?

Нова телевизия
share

Точно след седмица четирима българи, част от тях вече бивши граничари, ще се явят пред съда в Бургас, за да дадат показания по дело за убийство на турски рибар-бракониер, защитавайки родната граница преди повече от 10 години.

Турският съд възобнови преди година делото, въпреки че у нас наказателното производство срещу бившите граничари отдавна е прекратено и те са оневинени, а през 2014 г. Европейският съд за правата на човека в Страсбург също обяви случая за нещастен инцидент.

След като миналата година четиримата български граничари бяха извикани да дават обяснения в Районния съд в Бургас по делото, което беше заведено от турска страна за убийството на бракониер през април 2008 година, сега се налага отново да дават обяснение.

В процедурата, в която се намираме в момента, ние имаме пълното право да представим доказателства, които от своя страна, да стигнат до турския съд и да бъдат обсъдени от турския съд при провеждане на същинското съдебно следствие. Не е ясно обаче кой ще защитава сънародниците ни, тъй като според турското законодателство не се предвижда възможност български адвокат да представлява български граждански пред турския съд, обясни защитникът на граничарите адвокат Росен Кожухаров.

Миналата година проведохме разговор с главния прокурор, който ни увери, че нямаме основания за притеснения - държавата е зад нас и можем да ходим където си искаме, с изключение на Турция, заяви пред Нова телевизия един от граничарите, вече бивш - Николай Петков. Тази година на срещата му зададох въпроса така: "Моята дъщеря учи в Германия, мога ли да отида да я видя - ще си нося и решението на Европейския съд?" Той каза: "Не е желателно да напускате страната". Как да го разбирам това? Какво прави тази държава, която постоянно ни уверява, че е зад нас. Няма ли един правен отдел в тази държава, който да поеме нещата и да изпрати документи – решенията на Европейския, на български съд. Аз съм си свършил гражданския дълг към държавата и към обществото – пазил съм границата и съм я опазил. Нека държавата поеме някаква отговорност и да помогне, а не само празни приказки: "Ние сме зад вас", а в крайна сметка нещата се извъртат на 360 градуса, каза още Николай Петков.

Водещи новини

Още новини