На 10.11.2017 г., Военно-апелативна прокуратура /ВоАП/ потвърди постановлението на прокурор от Военно-окръжна прокуратура гр. София от 07.06.2017 г., с което бе отказано да се образува досъдебно производство по повод одитен доклад на Министерство на отбраната за оценка на законосъобразността и ефективността на извършените дейности по управление и контрол на бюджетните и други средства за периода 01.06.2014 г. – 31.01.2017 г. на Военно медицинска академия, поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление от длъжностни лица от ВМА.
При извършения служебен контрол на проверяваното постановление е установено, че първоначалната проверка е непълна, а наблюдаващият прокурор не е осъществил необходимия контрол над работата на военния следовател. Поради това прокурор от ВоАП е извършил допълнителна лична проверка, в хода на която са изискани относими документи и са снети обяснения от различни длъжностни лица.
Анализът на всички събрани материали е довел до извод, че няма данни за извършено престъпление от общ характер от длъжностни лица от ВМА.
Постановлението е изпратено на Министерство на отбраната и на ВМА.
ВоАП е сигнализирала административния ръководител на ВОП - София за извършване на цялостна проверка на работата на наблюдаващия прокурор Адалберт Кръстев за преценка на основания за ангажиране на дисциплинарната му отговорност с оглед констатираното формално извършване на началната проверка по случая.
Препис от постановлението в едно с копие на одитен доклад от м. март 2017 г. на Дирекция „Вътрешен одит“ - МО, е изпратен по компетентност на Агенцията за държавна финансова инспекция, предвид установеното нарушение на чл. чл. 49, ал. 1 от ППЗОП /отм./ и на т. 9.5 от утвърдените Условията за участие в процедурата. Изпращането е с оглед правомощията на АДФИ за ангажиране на административно-наказателна отговорност.
Полковник Веселин Стоев и неговият заместник - полковник Данчо Данов изложиха на извънреден брифинг повече подробности.
Според втората прокурорска инстанция има нарушение при възлагането на обществената поръчка, но не и данни за престъпление в действията на Николай Петров.
Прокуратурата е изследвала обществената поръчка и е стигнала до извода, че проф. Николай Петров е сключил договор с избрания изпълнител в нарушение на правилата за обществени поръчки, тъй като сдружението не е било регистрирано по реда на Закона за търговския регистър и нямало ЕИК. Това нарушение е административно.
На второ място няма и превишаване с власт.
Военноапелативната прокуратура приема, че представляващият консорциума Явор Цонев не е бил свързан с Николай Петров, тъй като не е бил женен за дъщеря му. Цонев и Руслана Петрова са във фактическо съжителство от момента, в който и двамата са сменили адресната си регистрация на един и същ адрес в Банкя. Това обстоятелство дава основание да се приеме, че двамата се намират във фактическо съжителство от 25.07.2016 г., близо година и седем месеца след сключването на договора.