Не съм чула някъде някой да е приложил модел като румънския някъде в Европа. Това каза бившият министър на правосъдието Зинаида Златанова в предаването "Офанзива" по Канал 3.
"Съдебната власт би трябвало да е независима от другите, румънският модел, за съжаление, нямаше как да проработи по една проста причина: целта за борбата с корупцията не е да имате n-брой политици в затвора, а да я намалите или преборите. Независимо колко десетки или стотици политици имате в затвора, щом корупцията не е намаляла, това е индикаторът, че моделът се е провалил", обясни тя.
Зинаида Златанова добави, че само в България се наблюдават намерения да се привнесе румънския модел на борба с корупцията. "Би било жалко да правим copy-paste на румънския модел, такива желания за съжаление виждам само в България.
"Аз лично наблюдавам много отблизо развитието на този тип правосъдие още когато то бе създадено 2004-2005 г. с тези два органа в Румъния. Знаехме какво се канят да правят те, тогава за наш късмет в НС имаше изключителни юристи и, общо взето, за такъв тип държави като нас на Балканите, ако дадете тази прекомерна власт на една репресивна институция, то има голям риск тя да се превърне и да действа по начин, в който имаме печален опит ние на Балканите и в бившия Източен блок."
Относно темата, повдигната от Корнелия Нинова от Бузлуджа за създаването на нов единен анти-корупционен орган в България, Зинаида Златанова не бе особено ентусиазирана. "Аз лично не съм голям привърженик на особен единен анти-корупционен орган в България. Да, това е препоръка на Еврокомисията, зная откъде иска препоръката, зная и защо я прави комисията. Защото в България с превенцията и с борбата с корупцията се занимават прекалено много органи. От една страна един човек ще има тази отговорност, а от друга страна това е опит сякаш да се успокои общественото мнение, защото България има проблем с корупцията, сериозен проблем, и то по високите етажи. Но когато с една крайност се опитваш да пребориш друга крайност, тогава създаваш нов проблем."
Според нея за подобна институция е нужен широк и сериозен обществен дебат. "Ако това ще стане, трябва да има много сериозно обществено обсъждане, да се изказват доценти, професори. Подобен закон трябва да бъде приет с консенсус - ГЕРБ, БСП, патриотите, за да бъде устойчив. Защото ако той ще трае до следващите избори, тогава по-добре да не правим нищо."