Състав на Софийския градски съд присъди 3 г. затвор по делото срещу Мирчо Петков - Мирчо Циганина, за злоупотреби със средства от държавния бюджет.
Сред подсъдимите, освен Мирчо Петков и Цоло Йотов, са Любомир Цаков, бившите ръководители на Държавния резерв, Станислав Копаров и Васил Цоканов, както и още няколко служители от Държавния резерв.
Делото започва преди повече от 6 години. Обвинителният акт по делото е близо 650 страници и е за десетки престъпления срещу 10 души. Прокуратурата смята, че държавата е ощетена с десетки хиляди тонове зърно за милиони левове. Използвана е идентична схема във всичките разследвани случаи - при търг за замяна на жито от Резерва суровината е изнесена, но впоследствие не е била възстановена в складовете на Резерва.
Дружествата подписали договор с резерва, като се задължавали до десет дни да предоставят банковите гаранции. В документите бил посочен и шестмесечен срок, в който дружествата трябвало да върнат пшеницата в бази на резерва.
Десет дни след подписване на договора обаче нито една от фирмите не дала изискваните в договора документи. Сторили го няколко месеца по-късно, но с фалшиви банкови гаранции.
Въпреки липсата на документите, между 20 и 30 май 2002 г., хората на Мирчо Петков получили 18 000 тона зърно. Шофьори на дружеството го откарали във Варна, където на пристанището ги чакал чуждестранен кораб. Зърното трябвало бъде натоварено и да отпътува зад граница, където да бъде продадено. Но танкерите се оказали полупразни, тъй като въпросните 18 000 тона не успели да запълнят хамбарите. Заради това чужденците поискали да купят още пшеница, за да не правят празни рейсове.
Копаров по спешност организирал трети търг, на който избрал още няколко фирми, осем от които отново били на хора на Мирчо Петков. Междувременно обаче срокът, в който зърното трябвало да бъде върнато в бази на резерва, изтекъл. Мирчо Петков наел чрез поставени лица няколко хамбара из страната и стоварил там една малка част от пшеницата, вместо където й е мястото - в бази на резерва.