Във Върховния административен съд тръгна делото за лиценза на КТБ. То е по жалба на акционерите срещу решението на БНБ.
В съдебната зала страните изложиха мотивите си и представиха нови доказателства.
Защитникът на най-големия акционер в КТБ - "Бромак", Менко Менков, коментира пред журналисти, че основните им оплаквания са за процесуалната незаконосъобразност и за липса на материална законосъобразност на решението на БНБ. По думите му решението е прието от незаконен състав на Управителния съвет /УС/ на БНБ, защото в него не е участвал подуправителя на БНБ Цветан Гунев.
Адвокат Менков заяви, че към момента, в който лицензът на КТБ е бил отнет, Гунев нито е бил отстранен от длъжността си, нито е бил поканен да участва в заседанието на УС. Защитникът уточни, че според закона, се изисква участието на всички членове на УС за да бъде взето решението за отнемането на лиценза.
Менко Менков добави, че членът на УС на БНБ Димитър Костов е трябвало да си направи отвод заради конфликт на интереси, защото съпругата му работи в КТБ. Защитникът посочи още, че решението за отнемането на лиценза е било взето и без доклад на квесторите, които пък според него са некомпетентни. По думите на адвоката по делото няма и доказателства за капиталовата неадекватност на КТБ.
Затова акционерите искат международна експертиза, която да установи имала ли е банката капиталова неадекватност, какво се е случило с КТБ в момента на започването на работата на квесторите, както и какво е било състоянието на банката преди встъпването на квесторите.
Главният юрист на БНБ Нина Стоянова заяви, че исканията за разглеждане на жалбите са недопустими, защото не засягат директно правни интереси на акционерите, предаде БТА. По думите й адресат на акта на БНБ е единствено КТБ и той не създава права и задължения за акционерите. Стоянова посочи, че разгледаните по време на делото примери от дейността на Европейския съд по правата на човека също не са съотносими към този случай. По думите й акционерите не са се възползвали от законовата си възможност навреме да обжалват както акта за поставяне на КТБ под специален надзор на 22 юни, така и удължаването на срока на специалния надзор с два месеца.
Следващото заседание е на 9 февруари.